O Fantasy

Jistě každý z nás někdy snil o svém vlastním světě podle vlastních pravidel. Svět fantasy takovým světem vskutku je. Snaží se uprchnout ze světa plného všednosti a nudy do záhadného „druhotného“ světa, jak je s oblibou nazýval profesor Tolkien, plného tajemných bytostí, ryzích hrdinů, tajuplných čarodějů, čistých ideálů a naprosto „černého“ soupeře.

Každý z nás se tak podobá Bastienu Bagsovi z Nekonečného příběhu a propadáme se do vlastních představ a prožíváme nevídané příběhy sami za sebe nebo za svůj idol, za hrdinu. Obzvláště když máme s hrdinou něco společného a známého, nejčastěji slabiny, které se hrdina snaží a zvládá je překonat, pak zcela prožíváme příběh jako svůj vlastní.

 

 
Ale co to literatura fantasy je? Kdy vznikla? Proč je tak oblíbená? Odkud se tady vzala? A kam směřuje?
 

 

  • Pak tedy popořadě pěkně od začátku. Co to literatura fantasy je? Slovník literárních pojmů uvádí, že je to literatura, ve které se vyskytují mytologické a pohádkové styly a náboženské prvky a kde je obrazotvornost na prvním místě.
  • Fantasy je „literatura zrozená z touhy srdce“ a „literatura zúrodňující pustinu“ na širé zelené pastviny, kde se prohánějí divoká stáda, na hluboké pralesy, které duní svým věčným prastarým hlasem a na vysoké bílé horské štíty, které se hrdě a nezdolně tyčí k nebi jako chlouba starých věků.
  • Touha srdce se člověk od člověka různí, a proto je někomu bližší pohádka, kde jsou hlavními hrdiny obyčejní lidé, kteří se snaží pokořit čarovnou moc a pak žijí šťastně až do smrti nebo hrdinský epos kde se spousta neohrožených mužů s obdivuhodnými a neobyčejnými vlastnostmi vrhá do krvavých bojů s příšerami o poklad nebo o holý život.
  • V úvahu je třeba brát i náboženské prvky. Fantasy vyjadřuje úctu k něčemu nadpřirozenému, co nám, obyčejným smrtelníkům, není nadosah nebo co nás a naše osudy řídí. Jsou to také mýty a různá vysvětlení stvoření světa a osudy prvních lidí a jejich střety s bohy. V neposlední řadě i obyčejné báchorky pro pobavení a zasmání, do této kategorie patří i fantasy jak je známe dnes.

 

Historie Fantasy

Podžánry Fantasy

 
 

Proč je tak oblíbená

Oblíbenost záleží na zájmu čtenářů o daný žánr a fantasy nabízí nekonečné možnosti objevování, tajemna a krásné panenské přírody na rozdíl od našeho dnešního „prochozeného“ světa. Nejlépe se ve 20. století té myšlenky ujal Haggard, který zasadil do ještě neprobádaných končin naší planety své příběhy o ztracených civilizacích. V dnešním světě satelitů dokážeme téměř cokoliv, jen to objevování už není jaksi zábavné, a tak si vytváříme své vlastní světy skryté v nás, abychom ukojili tu touhu stále objevovat nová a nová dobrodružství.

 

Odkud se tady vzala

Už pračlověk se snažil něco vymyslet a jaksi mu to rušil blesk, a tak si vymyslel, že za něj může někdo mocnější a silnější, který sedí tam nahoře v mracích a sesílá je na zem, když se rozzlobí. To byl prvopočátek fantazie. Postupně se ale od svého přesvědčení vzdaloval a začal vymýšlet už jen tak pro zábavu a potěšení. Někteří to dělají dodnes.

 

Kam směřuje

Postupně se objevují stále nové možnosti a kombinace a přestože jsou už některé zastaralé, znovu se objevují aby zpestřily tu naši chudou Zemičku. Proto se objevují mravoučné romány, některé s křesťanským podtextem, jiné jen tak pro zábavu a potěšení a to je hlavní funkce literatury a té se literatura fantasy hodlá držet i nadále.

 

Závěrem

Literatura fantasy s námi putuje od počátku věků a nehodlá se jen tak nechat zapudit. Už kvůli její oblíbenosti a všestranosti podle požadavků nejnáročnějších čtenářů a nadšenců. Touha srdce je nezměrná a fantasy se daří ji dokonale naplnit. Každý si v ní najde "to své."

 

Malý labyrint literatury. KUDĚLKA, V. , Albatros Praha 1982 – str. 159

Fantasy – Encyklopedie fantastických světů. PRINGLE, D. , Albatros Praha 2003